انتخاب رنگ مناسب برای اطاق کودکان

شما می خواهید رنگی را انتخاب کنید
که بتوانند به آن تبدیل شوند

رنگ های اطاق کودکان

رنگ های اطاق کودک

رنگ های اطاق کودکان

محیطی که در آن زندگی می کنیم بر روحیه ، چشم انداز ، رفتار و حتی سلامتی ما تأثیر می گذارد. نور ، رنگ و دکوراسیون همه نقش مهمی دارند. این قطعاً برای رنگهای اتاق بچه های ما صدق می کند. طبق مطالعه ای که انجام شده است ، کودکان نسبت به محیط اطراف خود بسیار حساس و تأثیرپذیر هستند. یافته ها نشان می دهد که بچه های جوانتر به رنگهای روشن واکنش مثبت نشان می دهند در حالی که با سایه های تیره ارتباط منفی بیشتری دارند. با دانستن این مسئله ، مهم است که رنگها تاثیری ( که با اهداف خواب و آرامش بر محیط آنها دارند ) داشته باشند. در اینجا با چند طیف رنگی و تاثیر آن بر احساسات کودکان خواهیم پرداخت .

رنگ های اطاق کودکان

رنگ های اطاق کودکان

رنگ های اطاق کودک

رنگ های اطاق کودکان

آبی پاستیلی

آبی رنگی سرد، آرام و ملایم است و یکی از بهترین رنگ ها برای اتاق خواب کودک محسوب می شود. این رنگ برای اتاق خواب پسران بسیار محبوب است، هر چند هر دو جنسیت می توانند از تاثیرات مثبت آبی روشن بهره مند شوند. اتاق خواب آبی برای کودکانی که مستعد کج خلقی هستند و همچنین انرژی و هیجانی بالاتری دارند بسیار توصیه می شود. کودکان بیش فعال در معرض آبی روشن، آرام تر می شوند و خواب بهتری را تجربه خواهند کرد. رنگ آبی ضربان قلب را تنظیم می کند و موجب پایین آمدن فشار خون و کندی تنفش می شود. از این رو برای اتاق خواب کودکانی که سطح استرس بالاتری دارند توصیه می شود. آبی قوه تفکر وخلاقیت کودکان را تقویت می کند و موجب افزایش تمرکز در آن ها می شود. البته باید به این نکته توجه داشت که استفاده بیش از اندازه از آبی اثر آرام بخشی آن را از بین می برد و موجب بروز افسردگی در کودکان می شود. علاوه بر آن بهتر است آبی را با رنگ های خنثی مانند طوسی و بژ ترکیب نکنید زیرا ممکن است احساس خستگی و بی حالی را به کودکان منتقل کند. برای ایجاد تعادل بهتر است از رنگ های گرمی مانند زرد لیمویی، نارنجی و قرمز در کنار آبی استفاده کرد. دیوارهای آبی آسمانی در کنار پرده های قرمز روشن و روتختی آّبی و نارنجی فضای اتاق خواب کودک را به محیطی امن، سرگرم کننده و آرام تبدیل می کند.

رنگ های اطاق کودکان

رنگ های اطاق کودک

رنگ های اطاق کودکان

زرد لیمویی

زرد درخشان ترین و شادترین رنگ در چرخه رنگ است. رنگ زرد شادابی و گرمای خورشید را به داخل اتاق می کشاند. انتخاب زرد روشن برای اتاق خواب کودک انتخاب دقیق و هوشمندانه ای است. طیف های روشن تر زرد موجب افزایش تمرکز در کودکان می شود و سایه های نرم تر آن حافظه را تقویت می کند. رنگ زرد القا کننده حس شادی، مثبت اندیشی و آسایش است. اما این نکته را مد نظر قرار دهید که رنگ زرد برای کودکانی که با زمان خوابیدن یا بیدار شدن مشکل دارند رنگ مناسبی نیست و منجر به ایجاد اختلال در خواب آن ها می شود. همچنین رنگ زرد در اتاق هایی که در معرض نور طبیعی زیادی هستند ممکن است کودک را بیش از اندازه هیجان زده کند و آرامش را از او بگیرد. علاوه بر آن سایه های تند و روشن زرد باعث خستگی چشم کودک می شوند. بنابراین در هنگام استفاده از این رنگ به انتخاب تناژ مناسب آن بسیار دقت کنید. قرار گرفتن کودک در معرض حجم زیادی از زرد می تواند باعث بروز خشونت و پرخاشگری در آن ها شود. بهتر است رنگ زرد را در کنار رنگ هایی مانند طوسی، سبز و آبی استفاده کنید تا تاثیرات منفی آن از بین برود و فضای متعادل تری را برای کودک فراهم آورد. اتاق خوابی با دیوارهای زرد لیمویی و طوسی روشن، در کنار روتختی های آبی آسمانی و زرد پاستلی، و قفسه ها و عناصر سفید، اتاق خوابی ایده آل و شادی بخش برای کودک شماست.

رنگ های اطاق کودکان

رنگ های اطاق کودک

رنگ های اطاق کودکان

نارنجی پرتقالی

نارنجی رنگ هیجان و جنب و جوش است. رنگی گرم، دوستانه و دارای نیروی جوانی که برای رنگ آمیزی اتاق خواب کودک گزینه ای عالی ست. این رنگ موجب بهبود ارتباط و روابط اجتماعی کودکان می شود. بازی کردن در فضای نارنجی قدرت همکاری و برون گرایی کودکان را تقویت می کند و اعتماد به نفس آن ها را افزایش می دهد. البته مانند هر رنگ گرم دیگری، استفاده بیش از اندازه از نارنجی می تواند تحریک کننده باشد و باعث بروز هیجان بیش از حد در کودکان شود. همان طور که نارنجی می تواند کودک خجالتی را به حرف وا دارد، نارنجی بیش از حد می تواند او را تند مزاج و کج خلق کند. نارنجی را بهتر است به مقدار محدود و به عنوان رنگ تاکیدی در اتاق استفاده کرد. سعی کنید طیف های روشن نارنجی را با سایه های نرم سبز، یاسی و یا رنگ های خنثی مانند کرم و سفید جفت کنید. دیوارهای نارنجی روشن و ترکیب آن با پرده ها و سرویس خواب سبز آبی روشن و سفید، فضایی پر انرژی و در عین حال آرام بخش را برای بازی و خواب کودک فراهم می آورد.

رنگ های اطاق کودکان

رنگ های اطاق کودک

رنگ های اطاق کودکان

سبز چمنی کم رنگ

سبز رنگ طبیعت، طراوت و سلامتی است. رنگ سبز رنگ هارمونی و تعادل است؛ سمبل امید، رشد و جوانی؛ و یکی از مناسب ترین رنگ ها برای اتاق خواب کودک محسوب می شود. سبز رنگی آرام بخش است که طراوت طبیعت و بازی در فضای باز را به داخل اتاق می آورد. سبز همچنین ضربان قلب و سیستم گردش خون را تنظیم می کند. این رنگ ذهن و جسم کودک را آرام می کند و در عین حال سبب تحریک حس کنجکاوی او می شود. رنگ سبز چمنی انتخاب مناسبی برای اتاق کودک می باشد. این رنگ که ارتباط نزدیکی با طبیعت و دنیای پیرامون دارد ، قدرت شهود و کشف کودکان را تقویت می کند. تحقیقات نشان می دهد رنگ سبز در اتاق کودکان به تقویت مهارت خواندن و درک مطلب آنان نیز کمک می کند.  سبز تیره در اتاق خواب کودک و ترکیب آن با طوسی حسی از بدخلقی و ناسازگاری در کودکان ایجاد می کند. همچنین سبز جنگلی و سبز کاجی، تناژ تندی دارد و بهتر است به عنوان رنگ تاکیدی و فقط بر روی یک دیوار رنگ آمیزی شود. اما سایه های روشن سبز مانند سبز پسته ای، سبز نعنایی، سبز چای و سبز بهاری برای آرام کردن کودکان مضطرب و پرخاشگر مفید است. ترکیب رنگی سبز پسته ای کم رنگ در کنار زرد خردلی یا نارنجی ترکیب فوق العاده ای برای اتاق کودک می باشد. همچنین سایه های مختلف سبز در کنار آبی روشن یا سبز آبی و سرویس خواب چوبی قهوه ای روشن فضایی با طراوت و آرام بخش برای کودک شما فراهم می آورد.

رنگ های اطاق کودکان

رنگ های اطاق کودک

رنگ های اطاق کودکان

صورتی روشن

صورتی مظهر پاکی، لطافت و صمیمت است. رنگ صورتی محبوب ترین رنگ برای اتاق خواب دخترانه است. هر چند هر دو جنسیت می توانند از مزایای صورتی بهره مند شوند. صورتی ذاتی آرام دارد و ضربان قلب را پایین می آورد. این رنگ فضایی شبیه به رحم مادر را برای کودک تداعی می کند و به همین خاطر حس امنیت و حفاظت را القا می کند. بنابراین می توان از این رنگ علاوه بر دیوارها، برای سقف اتاق خواب نیز استفاده کرد. این کار موجب آرامش بیشتر کودک هنگام خوابیدن و بیدار شدن می شود. رنگ صورتی احساس همدردی و پرورش را تحریک می کند و کودکان را به رفتارهای دلسوزانه و با ملاحظه تری سوق می دهد. شاید به این دلیل که صورتی با احساس مادرانه همراه است. اما بزرگترین ضعف صورتی در این است که چشم و ذهن کودک پس مدتی از این رنگ خسته می شود و احساس ناخوشایندی پیدا می کند. کودکانی که در اتاق های بیش از حد صورتی بزرگ می شوند، غالبا از این رنگ متنفر می شوند. بنابراین بهتر است این رنگ را در کنار رنگ های خنثی مانند سفید و طوسی استفاده کنید. همچنین قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض صورتی می تواند تحریک کننده باشد و عوارضی مانند سردرد یا احساس عصبی بودن را برای کودک ایجاد کند. اما یک صورتی روشن در کنار مقدار کمی آبی آسمانی و یاسی روشن می تواند ترکیب رنگی ایده آلی را برای اتاق کودک فراهم آورد. همچنین صورتی پاستلی در کنار رنگ های گرمی مانند کرم و بژ و مقداری صورتی هلویی، اتاقی رنگین همراه با حس لطافت و آرامش را برای کودک پدید می آورد. 

رنگ های اطاق کودکان

رنگ های اطاق کودک

رنگ های اطاق کودکان

یاسی اسطوخودوس

بنفش رنگی زنانه و سمبل اصالت و وفاداری است. سایه های روشن بنفش مانند یاسی، رنگی محبوب و پرطرفدار برای اتاق خواب های دخترانه است. بنفش رنگ تفکر، حساسیت و معنویت است. اتاق بنفش روشن، کودکان بی قرار را آرام، و سرعت آن ها را کند می کند و موجب می شود نسبت به احساس و افکار دیگران با ملاحظه تر رفتار کنند. رنگ بنفش برای کودکان حساس رنگی مناسب است اما هنگام استفاده از بنفش به مقدار آن دقت کنید. بهتر است رنگ بنفش را که ته رنگ آبی دارد به مقدار کم و برای تاکید در اتاق استفاده کنید تا تاثیرات سردی آن کاهش یابد. مقدار زیاد رنگ بنفش در اتاق می تواند موجب بروز کج خلقی و تنبلی در کودکان شود. همچنین بنفش با ته رنگ قرمز ممکن است موجب اختلال در خواب کودک شود و او را ناآرام کند. اما سایه های روشن بنفش آرام بخش است و به خوبی با رنگ های مکمل خود و رنگ های خنثی ترکیب می شود. یاسی را می توانید با هلویی و سفید ترکیب کنید. همچنین برای روشن کردن اتاق بنفش می توان آن را با نارنجی و سبز بهاری جفت کرد. سایه های تیره و روشن بنفش در کنار سرویس خواب سفید و عناصر و دکوریجات زرد پاستلی یا صورتی روشن محیطی سالم و امن را برای کودک فراهم می کند.