انتخاب رنگ مناسب برای استودیو و فیلمسازی

شما می خواهید رنگی را انتخاب کنید
که بتوانند به آن تبدیل شوند

رنگ های مناسب فیلم

رنگ های مناسب فیلم

رنگ های مناسب استودیوها و طراحان صحنه فیلم

رنگ‌ها در سینما و عکاسی اهمیت ویژه‌ای دارند. این‌ که هر صحنه‌ای در یک فیلم سینمایی با چه رنگی به تماشاگر نشان داده می‌شود در فضاسازی داستان هم تاثیرگذار است. بنابراین رنگ‌پردازی در سینما بسیار مهم به نظر می‌رسد و جایگاهی کلیدی‌ دارد. اگرچه تکنیک‌هایی مانند نورپردازی، تکنیک نور و فضاسازی‌ رنگ‌ها به مطالعه حرفه‌ای و تجهیزات گران‌قیمت نیاز دارد اما برای شناخت روانشناسی رنگ‌ها در سینما تنها به مرور مثال‌های بی‌پایان در فیلم‌های گوناگون نیاز دارید.در شرایطی که درجه‌بندی رنگ‌ها، اصلاح رنگ و کیفیت رنگ‌ها در فیلم‌های سینمایی مبحثی کاملا تخصصی به نظر می‌رسد، روانشناسی رنگ‌ها در سینما یک موضوع ساده‌تر و جذاب‌تر است. رنگ‌ها در سینما به نشان‌دادن روحیات شخصیت‌ها کمک کرده و فضاسازی صحنه‌ها را آسان‌تر می‌کنند. در مجموعه با مطالب تخصصی ما همراه باشید تا روانشناسی رنگ‌ها در سینما را بشناسید.

رنگ های مناسب فیلم و عکس

رنگ های مناسب فیلم

رنگ های مناسب فیلم

رنگ های مناسب فیلم

طیف رنگ های قرمز

رنگ قرمز بدون هیچ تردیدی مهم‌ترین رنگی است که در سینما استفاده می‌شود. این رنگ که کاربردهای بسیار زیادی دارد به شدت در میان ژانرهای گوناگون سینما پذیرفته شده است. شاید مهم‌ترین کاربرد قرمز در سینما را باید در نشان‌دادن خشم دانست. اما کارگردان‌ها برای نشان‌دادن شور و هیجان موجود در دل شخصیت‌هایشان هم از این رنگ یاری می‌گیرند. عشق و محبت سایر احساساتی هستند که توسط رنگ قرمز در سینما بازتاب پیدا می‌کنند. معمولا وقتی انرژی و سرعت در روایت‌های سینمایی دیده می‌شود، تصاویر به رنگ قرمز از راه می‌رسند. شخصیت‌هایی که قدرت زیادی دارند و شرور به نظر می‌رسند در بیشتر مواقع لباس‌ها یا آرایشی قرمزرنگ دارند چون پرخاشگری و خشونت هم به خوبی با کمک رنگ قرمز نمایان می‌شود. آتش در فیلم‌های سینمایی گاهی با ته‌مایه‌ای از رنگ قرمز از راه می‌رسد و جنگ‌هایی که روایت آن‌ها در دل شب قرار گرفته هم معمولا با همین رنگ به تماشاگر نشان داده می‌شوند.

رنگ های مناسب فیلم

رنگ های مناسب فیلم

رنگ های مناسب فیلم

طبف رنگ های صورتی

صورتی کاربرد چندانی در سینما ندارد اما هر زمانی که از راه می‌رسد به شدت تاثیرگذار و کلیدی ظاهر می‌شود. کارگردان‌های بسیاری برای معصومانه نشان‌دادن رابطه‌ای که میان شخصیت‌ها وجود دارد از رنگ صورتی استفاده می‌کنند و به همین دلیل بی‌گناه‌بودن انسان‌ها در سینما هم به کمک این رنگ نشان داده شده است. سلامتی و شادابی یکی دیگر از نشانه‌هایی لقب می‌گیرد که به لطف رنگ صورتی در سینما قابل احساس می‌شود. عشق، محبت و دوستی با کمک رنگ صورتی در کادرهای سینمایی ظهور می‌کند و جذابیت‌های پنهان به لطف این رنگ در سینما قابل احساس هستند. شخصیت‌های بازیگوش و دوست‌داشتنی در انیمیشن‌ها معمولا به رنگ صورتی دیده می‌شوند و اشیایی که ظریف و خواستنی هستند هم در هنر هفتم به همین رنگ هستند. زنانگی یکی دیگر از شاخصه‌های اصلی رنگ صورتی در سینما لقب می‌گیرد که در سال‌های اخیر کاربرد آن کم‌تر شده است.

رنگ زرد فیلم

رنگ های مناسب فیلم

رنگ های مناسب فیلم

طیف رنگ های زرد

دامنه کاربردهای رنگ زرد در سینما تقریبا بی‌پایان است. این رنگ به همان میزان که عقلانیت و دانش شخصیت‌ها را نشان می‌دهد، آرامش و شادی را هم به تصویر می‌کشد. خوش‌‌بینی و آرمان‌گرایی از جمله سایر ویژگی‌های شخصیتی‌ هستند که به لطف رنگ زرد در سینما احساس می‌شوند. روایت‌هایی که در تخیل شخصیت‌های یک فیلم سینمایی در جریان است معمولا با مضمونی زردرنگ به تصویر کشیده می‌شود. اما کلیدی‌ترین ویژگی رنگ زرد در سینما تقریبا مشخص به نظر می‌رسد؛ امید و زندگی. از آن‌جایی که آفتاب همواره با رنگ زرد به ذهن متبادر می‌شود، نمایان‌شدن این رنگ در سکانس‌های گوناگون همواره با تزریق امید و تماشای شور و ذوق زندگی همراه است. تابستان، رهایی و تعطیلات هم در فیلم‌های کمدی با حاکمیت رنگ زرد بر سکانس‌ها به خوبی احساس می‌شود. البته رنگ زرد فقط برای احساسات خوب در سینما استفاده نمی‌شود. وقتی شخصیت‌های یک فیلم‌نامه در شرایطی قرار می‌گیرند که چندان با یکدیگر صادق نیستند، رنگ زرد در صحنه‌ها دیده می‌شود. نور زردرنگ در بسیاری از موارد روی اندام شخصیت‌های بزدل، خیانتکار و حسود افتاده و در صحنه‌های که طمع و قمار به موضوع اصلی داستان تبدیل می‌شود هم رنگ زرد حضور پررنگی دارد. به همین دلیل است که نورپردازی روی صورت شخصیت‌های فریبکار و شیاد هم معمولا با رنگ زرد انجام می‌شود. اگرچه اندکی عجیب به نظر می‌رسد اما رنگ زرد می‌تواند نشان‌دهنده خطر و خشونت هم باشد. در بسیاری از فیلم‌های سینمایی شخصیت‌هایی که لباس‌های زردرنگ به تن کرده‌اند در صحنه‌هایی استرس‌زا و هیجان‌انگیز قرار می‌گیرند و معمولا روانی خشن و عصبی دارند.

سینما بنفش

رنگ های مناسب فیلم

رنگ های مناسب فیلم

طیف رنگ های بنفش

برهنگی، عشق، شهوت و شوق از مهم‌ترین ویژگی‌هایی هستند که به لطف رنگ بنفش در سینما ظهور پیدا می‌کنند. اگرچه این رنگ در بیشتر سکانس‌ها یادآور همین احساسات شورانگیز و افسارگسیخته بوده اما رنگ بنفش کاربردهای دیگری هم در سینما دارد. سلطنت و اشرافیت معمولا با مضامین بنفش‌رنگ به سینما راه پیدا کرده و مراسم‌ و جشن‌ها هم در بیشتر مواقع با این رنگ نورپردازی می‌شوند. البته که رنگ بنفش دستاوردهای دیگری هم برای سینما دارد؛ از معنویت و دگرگونی تا خرد و روشنگری. شاید جالب باشد بدانید که در بسیاری از موارد این رنگ می‌تواند نشان‌دهنده ظلم، استبداد و خفقان هم باشد. عزاداری، ناراحتی، ناامیدی و سوگواری هم از دیگر واکنش‌هایی هستند که به لطف رنگ بنفش در سینما ظهور پیدا کرده‌اند. هر زمانی که این رنگ روی پرده نقره‌ای سینما دیده می‌شود باید امیدوار باشید که نشانی از صمیمیت و حساسیت هم در فیلمی که به تماشای آن نشسته‌اید، ظاهر شود.

آبی فیلم

رنگ های مناسب فیلم

رنگ های مناسب فیلم

طیف رنگ های آبی

آبی هم یکی از کاربردی‌ترین و جذاب‌ترین رنگ‌هایی لقب می‌گیرد که در سینما به کار گرفته شده و پیش از هر چیزی یادآور ایمان و معنویت است. این رنگ همواره یکی از مثبت‌ترین رنگ‌ها در تصویرپردازی سینما بوده و به همین دلیل رضایت، وفاداری، صلح و آرامش را هم نشان می‌دهد. شخصیت‌هایی که در پس‌زمینه نور آبی قرار می‌گیرند معمولا ثبات روانی بیشتری دارند و معصومیت آشکاری در رفتارشان دیده می‌شود. به همین دلیل هماهنگی، اعتمادسازی، حقیقت و اطمینان هم در حاشیه رنگ آبی در سینما فرصت ظهور پیدا می‌کند. اگرچه عجیب به نظر می‌رسد اما محافظه‌کاری که یک مفهوم سیاسی است هم به واسطه رنگ آبی در سینما به تصویر کشیده شده است. شاید دلیل نمایان‌شدن امنیت، نظم و آراستگی در سینما به لطف رنگ آبی هم ریشه در پیوند این رنگ با اندیشه‌های محافظه‌کارانه داشته باشد. نیازی به یادآوری نیست که گروهی از پدیده‌های طبیعی مانند آب، سرما، یخ و آسمان هم به شکل واضحی با رنگ آبی در سینما گره خورده‌اند. این رنگ دو کاربرد متفاوت هم در سال‌های اخیر در هنر هفتم پیدا کرده است. یکی از آن‌ها فناوری لقب می‌گیرد؛ وقتی فیلم‌های علمی تخیلی در دهه ۱۹۸۰ میلادی وارد سطح جدیدی شدند، رنگ آبی اهمیت زیادی در آن‌ها داشت. این رنگ در سال‌های اخیر نمایان‌گر افسردگی شخصیت‌های سینمایی هم شده است.

سبز سینما

رنگ های مناسب فیلم

رنگ های مناسب فیلم

طیف رنگ های سبز

سبز رنگی است که در بیشتر مواقع یادآور آرامش و مهربانی به نظر می‌رسد. به همین دلیل کاربردهای این رنگ در سینما مشخص شده و تغییر چندانی نمی‌کند. حس و حال معنوی یک فیلم معمولا با رنگ سبز نشان داده می‌شود اما پشتکار، سرسخت‌بودن و خودآگاهی از دیگر نشانه‌هایی لقب می‌گیرد که به لطف این رنگ دیده شده است. طبیعت [به ویژه طبیعت آخرالزمانی که حاصل سال‌ها تسلط گیاهان است] با رنگ سبز به تصویر کشیده می‌شود و سلامتی و موفقیت هم با این رنگ معنا پیدا می‌کند. بهار، سرسبزی، باروری، زندگی و نشاط از جمله سایر وضعیت‌ها و احساساتی هستند که به لطف رنگ سبز به تصویر کشیده می‌شوند. جوانی و پویایی هم با رنگ سبز در سینما دیده شده است. محیط‌های ناشناخته معمولا در سینما ته‌مایه‌ای از رنگ سبز دارند و به همین دلیل کم‌تجربگی هم با این رنگ معنا پیدا می‌کند. شاید عجیب باشد اما حسادت هم با رنگ سبز در سینما فرصت ظهور پیدا کرده است.